Ať si kupujete nejmodernější typ nebo starší verzi od souseda, vždy se jedná o poměrně velkou investici. Řeč je o pračce. Jedná se o přístroj, který by ve vaší domácnosti rozhodně chybět neměl. Tedy alespoň pokud nechcete začít prát v ruce. V následujících řádcích se dozvíte, jakých základních parametrů byste se při koupi měli držet.
Cena je pro většinu rodin při výběru pračky alfou a omegou. Je pravda, že dražší typy jsou obvykle lepší, minimálně co se týče množství funkcí, ale většinu z nich stejně nevyužijete. Pokud nemáte peněz nazbyt, vezměte klidně lacinější typ. Důležité je, aby pračka dobře pracovala.
Máte-li menší koupelnu, nad ničím nepřemýšlejte a vyberte si pračku s horním plněním. Bývají mnohem menší, a přitom mají relativně velký objem. Pračky s předním plněním jsou určeny do větších místností. Vleze se do nich obvykle mnohem více prádla než do typů s předním plněním. Jejich největším negativem, pomineme-li větší rozměry, je velká spotřeba vody. I když tohle neplatí vždy.
Velikost spotřeby je dalším zásadním faktorem, který byste měli brát při koupi pračky na zřetel. Elektrická energie není zrovna nejlevnější, a tak je vždy dobré sáhnout po stroji, který je přeci jen trochu úspornější. Problém je, že pračky, které málo žerou, obvykle více stojí. V konečném důsledku je samozřejmě vždy lepší vybrat sice dražší, ale úspornější model. Ovšem pokud nemáte zrovna po ruce dostatečné množství peněz, je dobré si koupit tu nejúspornější, která je ve vašich finančních možnostech.
Hlavně v panelákových bytech nejsou hlučné pračky příliš oblíbené. Hluk však neruší pouze sousedy, ale bude ničit život i vám. Proto je vhodné si připlatit a koupit si co možná nejtišší pračku. Typy s tichým chodem při praní nepřekračují hlučnost padesáti decibelů, při odstřeďování by pak měly být hodnoty pod sedmdesátkou.