Začít s procesem zazimování bychom měli v okamžiku, kdy je teplota vody v nádrži udržována i v noci nad bodem mrazu, v rozmezí od +10 do +15 stupňů. Nejčastěji to bývá v první polovině měsíce října.
Podmínkou pro zazimování vodní nádrže je její dokonalá čistota. A to jak samotné kapaliny, tak i bazénového skeletu. Začít by se mělo čištěním stěn a dna pomocí speciálního vysavače a s odebráním drobných nečistot z hladiny síťkou s teleskopickým držákem. Následuje úprava chemického složení vody, tu zajistíme regulátorem pH, chlorovými tabletami nebo jinou bazénovou chemií. Kontrolujeme i tvrdost a k tomuto účelu používáme speciální testery.
Na závěr se uvede do provozu filtrace, která musí běžet několik hodin, aby došlo k plné cirkulaci vody přes čerpadlo.
Hladinu kapaliny je nutné snížit, a to tak, aby dosahovala přibližně 10 cm pod úroveň skimmeru. Odšroubujte hlavu vratné trysky a nahraďte ji slepou zátkou. Anebo odeberte vodu, aby klesla pod úroveň trysky a tu pak odmontujte a pečlivě uschovejte v teple a v suchém prostředí.
Opakujte proces čištění stěn a dna bazénu, tentokrát s pomocí speciálního přípravku pro zazimování. Poslouží k tomu vysavač, kartáč s teleskopickou násadou a nezapomínejte ani na stěny nad úrovní současné hladiny. Následně demontujte všechny hadice, zbavte je vody a uložte v teple a suchu, aby se v nich netvořila plíseň.
Jedná se o speciální chemickou látku, která se postará o likvidaci a zabránění množení řas, sinic a dalších mléčných zákalů. Nejčastěji se používá Azuro Zima nebo zazimovací přípravek AquaMar.
Po průplachu filtrace, případně po náhradě za novou náplň odmontujeme čerpadlo, zbavíme jej vody, stejně tak ji vylijeme z filtrační patrony. Dále demontujeme solární panely, tepelné čerpadlo a další příslušenství, např. schůdky. Na úplný závěr bazén zakryjeme zazimovací plachtou a v průběhu zimy dbáme na to, aby na ní nezůstávala vrstva těžkého sněhu.