Objev cementu přinesl lidstvu nebývalé možnosti, stačí jej smíchat s pískem a s vodou a máte natolik kompaktní a tvrdou hmotu, která vydrží i extrémní namáhání. Samozřejmě jsme to poněkud zjednodušili, betonové směsi obsahují i aditiva proti působení mrazu, antibakteriální složky a některé další příměsi, z nichž je možné vytvořit certifikovanou směs, vhodnou pro odlévání prefabrikovaných dílů.
Betonové prefabrikáty dnes dobývají svět, vytváří se z nich různá řešení stavebních prvků, zahradních dekorací, výrobků pro potravinářský průmysl, zemědělství, lesní hospodářství, úpravny vod, výstavbu rodinných domů a v neposlední řadě i desky a sloupky pro betonová oplocení.
Betonové ploty z tohoto materiálu se u nás začaly objevovat již před několika lety a jejich počet neustále roste. Vlastníkům nemovitostí, včetně rekreačních chalup, a majitelům průmyslových objektů a skladů totiž vyhovují jejich specifické vlastnosti:
Staví se rychle s minimálními nároky na přípravu terénu – potřebujete k tomu pouze připravit výkopy pro svislé sloupky a následně je upevnit do země obsypem či betonáží. Odpadá tedy nákladné hloubení základové rýhy, která je nutnou podmínkou pro výstavbu klasického zdiva. Zde se bez základů obejdete, jakmile sloupky ukotvíte napevno do země, využijete svérázné vlastnosti tohoto řešení, totiž stavebnicového systému, kdy se tenké deskové panely pouze zasouvají mezi vyfrézované drážky ve sloupcích. Panely není nutné zpevnit lepidlem, betonový plot lze tedy kdykoli znovu rozebrat a desky umístit jinam.
Plot z betonových panelů lze vystavět až do výšky dvou a půl metru, ovšem máte i jiné možnosti, dnes se na mnoha místech objevuje spojení betonu a dřeva v jeden celek. Staví se obvykle tak, že se pokládá mezi sloupky pouze spodní vrstva betonových desek, vysoká 50 cm, případně se zvýší až do výšky jednoho metru, a na tento sokl se pak kladou vodorovně či svisle dřevěné latě.