Uživatelé aplikačních rozhraní operačního systému Android přichází běžně do styku s procesem schvalování oprávnění. Žádný program nelze nainstalovat ani rozběhnout bez souhlasu vlastníka chytrého telefonu, ne vždy však lidé mají zájem takové zprávy číst, natož ověřovat jak se něco takového projeví v konkrétním případě. Většinu uživatelů těchto chytrých zařízení tvoří laická veřejnost a ta se nehodlá zdržovat analýzou, do jaké míry je závažný problém zjišťování polohy telefonu např. pro práci navigace. Málokdo jde zkrátka tak do hloubky, že by si s tím lámal hlavu.
Společnost Google tento problém řeší v současné době tak, že rozdělila část požadavků na schválení ze strany klienta do dvou částí. První se týkala samotné instalace, ještě před jejím zahájením byl zákazník upozorněn, že musí schválit potřebné záležitosti pro instalaci programu, např. aktuální polohu zařízení. Dříve byl celý balík rozsahu oprávnění vychrlen na uživatele hned na začátku instalace a ten byl z toho často v rozpacích a byl zmatený.
Dnes je vyžadováno schválení některých přístupů při samotné instalaci a část až při spouštění programu, kdy musí být odsouhlasen specifický přístup do určitých částí programu a databází. Nikdo tak nemůže zapomenout na požadovaná oprávnění z doby při instalaci, což bylo kdysi dávno, a musí se k nim jasně vyjádřit ve chvíli, kdy program začíná po každém spuštění pracovat. Uživatelé také nyní od nových verzí Androidu mohou v systémovém nastavení měnit požadavky na oprávnění – tedy vypínat je, anebo zapínat. V současné době se při každém spuštění aplikace objeví v popředí buton, kde se musí uživatel vyjádřit (přijmout nebo odmítnout), aby mohl program nadále pracovat. Případně, aby byl ukončen.
Otázkou je, zda se tímto opatřením řeší to podstatné. Lidé by totiž měli vědět, k čemu program potřebuje požadovaná oprávnění schválit a především z jakého důvodu. Abychom se mohli relevantně rozhodovat, jaké důsledky, případně jaká nebezpečí z toho pro nás vyplývají.