Zajímavých čtrnáct dnů

Někdy v polovině prázdnin, před nástupem na vysokou školu, objevíte zajímavou nabídku na brigádu. Na web serveru jedné z agentur, zprostředkovávajících pracovní příležitosti. Čtrnáctidenní službu v roli galeristky na výstavě fotografií antarktického nadačního fondu.


Ve společnosti fotografií Antarktidy

Po zaslání krátkého životopisu vám přijde hned druhý den odpověď. Na brigádu můžete nastoupit příští pondělí. Galerie, ve které budete provázet návštěvníky, je umístěna ve zbrusu nových prostorách zrekonstruované tovární haly na okraji města. Hned při vstupu do výstavních prostor zůstanete ohromeně stát.

Prosklený prostor s železnou konstrukcí působí majestátně. Světlo dopadá shora na vystavené fotografie a zdůrazňuje jejich krásu. A vy se konečně můžete seznámit s prací vědců, kteří tráví badatelskou prací většinu roku na výzkumné stanici v Antarktidě. Pozorně procházíte fotku za fotkou. Je na nich zdokumentovaná nejen příroda, ale i třítýdenní cesta výzkumníků na plachetnici. Těm se dokonce podařil světový rekord v překonání vzdálenosti.

Už druhý den se začíná kniha návštěv plnit. Přicházejí nejen mladí lidé, ale i děti ze škol a senioři. A vy se snažíte z dostupných materiálů dovzdělat, abyste mohla případným zájemcům podat doplňující informace. K výstavě byly natištěny malé katalogy, ve kterých si návštěvníci mohou o práci antarktického nadačního fondu přečíst mnoho zajímavého. Už na konci týdne je vám

Antarktida natolik blízká, že začínáte uvažovat o cestě na ni. A když se během dalšího týdne zastaví jeden z polárníků, který cestu na plachetnici absolvoval, požádáte, jestli by nemohl návštěvníkům poskytnout přednášku. Ozřejmil, že na plachetnici, kterou se dopravili až na místo, proběhl psychologický výzkum, zaměřený na chování člověka v dlouhodobě náročných podmínkách. Všechny pobavilo prohlášení, že se nikdo nezbláznil.